Utilizarea benzilor de accelerare sau de decelerare pentru schimbarea direcției de mers NU este interzisă, acestea fiind special concepute pentru a facilita schimbarea direcției de mers la intrarea pe autostradă sau la părăsirea acesteia.
Pe autostradă este interzisă circulația, oprirea sau staționarea pe banda de urgență, cu excepția cazurilor justificate. De exemplu, staționarea pentru efectuarea unei pene de cauciuc.
Deplasarea cu o viteză inferioară limitei maxime permise nu se interzice, de exemplu dacă limita maximă pe autostradă este de 130 km/h, poți circula cu o viteza inferioară acesteia, ca de exemplu 100 km/h. Însă iți este interzis să depășești această limită maximă de viteză de 130 km/h.
Răspunsul corect este: B
Regulament** - Articolul 169
(1) Conducătorii de autovehicule care intra pe autostrăzi folosind banda de intrare (de accelerare) trebuie să cedeze trecerea autovehiculelor care circulă pe prima bandă a autostrăzilor şi să nu stânjenească în niciun fel circulaţia acestora.
(2) Conducătorii de autovehicule care urmează să părăsească autostrada sunt obligați să semnalizeze din timp și să se angajeze pe banda de ieșire (de decelerare).
OUG* - Articolul 74
[...]
(3) Se interzice circulația, oprirea sau staționarea autovehiculelor pe banda de urgență sau acostament, cu excepția cazurilor justificate, precum și a autovehiculelor cu regim de circulație prioritar.
[...]
Legislația rutieră nu prevede nimic în acest sens.
* OUG = ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 actualizată (Codul rutier)
** Regulament = REGULAMENT de aplicare a OUG 195/2002 actualizat (Regulamentul codului rutier)
Lasă un comentariu