Legislația rutieră nu interzice efectuarea manevrei de depășire a unui tramvai prin partea stângă, însă stabilește anumite reguli ce trebuie respectate la efectuarea acestei manevre. Vezi explicația de la varianta C.
Legislația rutieră NU specifică că atunci când există două benzi pe sensul de mers depășirea tramvaielor este permisă și pe partea stângă. Această situație NU este considerată a fi o excepție de la regula de bază care prevede că tramvaiele se depășesc, de regulă, pe partea dreaptă. Excepțiile de la regula de bază a depșirii tramvaielor se găsec în explicația de la varianta C.
Tramvaiele se depășesc, de regulă, pe partea dreaptă. Însă tramvaiele aflate în mers pot fi depășite și pe partea stângă, atunci când între șina din dreapta și marginea trotuarului nu există spațiu suficient pentru efectuarea manevrei sau atunci când drumul este cu sens unic. Prin urmare, un tramvai aflat în mers poate fi depășit pe partea stângă, atunci când între șina din dreapta și bordură nu există spațiu suficient pentru depășire.
Răspunsul corect este: C
Legislația rutieră nu prevede nimic în acest sens.
Legislația rutieră nu prevede nimic în acest sens.
OUG* - Articolul 45
[...]
(5) Depăşirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depăşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenţia şi s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depăşeşte prin partea dreapta.
(6) Tramvaiul aflat în mers poate fi depăşit şi pe partea stângă atunci când drumul este cu sens unic sau când între şina din dreapta şi marginea trotuarului nu există spaţiu suficient.
* OUG = ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 actualizată (Codul rutier)
Lasă un comentariu