Pasul 3 » Mediu de învățare GENERAL Categoria Redobândire

Mediu de invatare GENERAL Categoria Redobândire
Intrebarea 293 din 554

În ce situație poți depăși tramvaiele pe partea stângă?

A în nicio situație;
B când există două benzi pe sensul de mers;
C atunci când între șina din dreapta și bordură nu există spațiu suficient pentru depășire.

Explicație

Pentru varianta  A 

Legislația rutieră nu interzice efectuarea manevrei de depășire a unui tramvai prin partea stângă, însă stabilește anumite reguli ce trebuie respectate la efectuarea acestei manevre. Vezi explicația de la varianta C.


Pentru varianta  B 

Legislația rutieră NU specifică că atunci când există două benzi pe sensul de mers depășirea tramvaielor este permisă și pe partea stângă. Această situație NU este considerată a fi o excepție de la regula de bază care prevede că tramvaiele se depășesc, de regulă, pe partea dreaptă. Excepțiile de la regula de bază a depșirii tramvaielor se găsec în explicația de la varianta C.


Pentru varianta  C 

Tramvaiele se depășesc, de regulă, pe partea dreaptă. Însă tramvaiele aflate în mers pot fi depășite și pe partea stângă, atunci când între șina din dreapta și marginea trotuarului nu există spațiu suficient pentru efectuarea manevrei sau atunci când drumul este cu sens unic. Prin urmare, un tramvai aflat în mers poate fi depășit pe partea stângă, atunci când între șina din dreapta și bordură nu există spațiu suficient pentru depășire.


Răspunsul corect este: C


Recomandări:
Manevra de depășire și locurile în care este interzisă depășirea - Lecție Audio-Video --> Codul Rutier - Depășirea

Articole de referință

Pentru varianta  A 

Legislația rutieră nu prevede nimic în acest sens.


Pentru varianta  B 

Legislația rutieră nu prevede nimic în acest sens.


Pentru varianta  C 

OUG* - Articolul 45

[...]
(5) Depăşirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depăşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenţia şi s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depăşeşte prin partea dreapta.
(6) Tramvaiul aflat în mers poate fi depăşit şi pe partea stângă atunci când drumul este cu sens unic sau când între şina din dreapta şi marginea trotuarului nu există spaţiu suficient.


* OUG = ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 actualizată (Codul rutier)

0 Comentarii Lasă un comentariu

Lasă un comentariu

Pentru a putea lăsa un comentariu, trebuie să fii logat și să ai activat planul PREMIUM ! Mergi la pagina de autentificare sau creare cont

Alege tema: Classic | Duo

© Copyright Școala Rutieră 2026. Toate drepturile rezervate.